tamam
Ningbo King Well Imp & Exp Co.,Ltd. 86-574-28900031 info@kingwell-nb.com
Teklif Alın
Haberler Teklif Alın
Ana sayfa - Haberler - Biden, 1 milyon Amerikan COVID ölümünü işaret etti

Biden, 1 milyon Amerikan COVID ölümünü işaret etti

May 16, 2022

ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü pandemi nedeniyle kaybedilen 1 milyon Amerikan yaşamının yasını tuttu ve ölenlerin her birinin “yeri doldurulamaz bir kayıp” olduğunu ve geride bir aile, bir topluluk ve “sonsuza kadar değişmiş” bir ulus bıraktığını söyledi.

Biden, Beyaz Saray'ın ev sahipliğinde dünya liderlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektör şirketlerinin sanal bir buluşması olan ikinci Küresel Covid Zirvesi'nin açılışında yaptığı açıklamalarda korkunç bir dönüm noktasına işaret etti.

“Aile yemek masasının etrafında bir milyon boş sandalye.Her yeri doldurulamaz, yeri doldurulamaz kayıplar" dedi Biden, Beyaz Saray'dan kaydedilen açıklamalarda.“Her biri geride bir aile, bir topluluk bırakan bu pandemi nedeniyle sonsuza dek değişti.Kalbim, mücadele eden herkes için atıyor.”

“Millet olarak böyle bir acıya duyarsız kalmamalıyız.İyileşmek için hatırlamalıyız.Bu salgına karşı uyanık kalmalı ve her zamankinden daha fazla test, aşı ve tedaviyle mümkün olduğunca çok hayat kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.

Biden, ölüleri onurlandırmak için 16 Mayıs'ta gün batımına kadar Beyaz Saray'da ve tüm kamu binalarında, arazilerde, askeri karakollarda ve donanma gemilerinde bayrakların yarıya indirilmesi emrini verdi.

Başkan, “Bu salgın bitmedi” dedi.COVID-19 ile mücadelenin “uluslararası bir öncelik olarak kalması gerektiğini” söyledi.

Biden, "Bu zirve, bu salgını kontrol altına almak ve gelecekteki sağlık krizlerini önlemek söz konusu olduğunda ayağımızı gazda tutma çabalarımızı yenilemek için bir fırsat" dedi.

Ayrı ayrı ve zirveye hitap etmeden önce Biden, Kongre'yi pandeminin bir sonraki aşaması için test, aşılar ve tedaviler de dahil olmak üzere gerekli fonları sağlamaya çağırdı.Bir açıklamada, bu finansman eksikliğinin, pandemiye küresel tepkiyi tehlikeye atan bocalayan kararlılığın ABD'nin bir yansıması olduğunu söyledi.

Biden, ek 22,5 milyar dolar talep etti.ABD'li milletvekilleri 10 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardılar, ancak ek finansman dilimi çeşitli endişeler nedeniyle ertelendi.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen rakamlara göre, 1 milyon Amerikalıya ek olarak, koronavirüs 2019'un sonlarında ortaya çıkmasından bu yana dünya çapında en az 6,2 milyon insanı öldürdü.

Salgının kesin bilançosu asla bilinemeyebilir.Enfekte iken ölen bazı insanlar hiç test edilmedi ve verilerde temsil edilmiyor.Diğerleri, COVID-19'a sahipken kanser gibi başka bir nedenle ölmüş olabilir, ancak yine de COVID ölümleri olarak sayıldı.

ABD'de COVID-19 pandemisi nedeniyle iki yılda, HIV/AIDS salgınıyla geçen 40 yılda olduğundan daha fazla insan öldü.

Geçiş ücreti, 1918-19 İspanyol Gribi salgını sırasında tahmin edilen 675.000 ölümü gölgede bırakıyor.1 milyon aynı zamanda I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı'ndaki Amerikan ölümlerinin sayısından da fazla.

Koronavirüs, son iki yılda Amerika'nın önde gelen ölüm nedenleri olarak yalnızca kalp hastalığı ve kanserin arkasında yer alıyor.Karşılaştırıldığında, son on yılların en ölümcüllerinden biri olan 2017-18 grip mevsimi, tahminen 52.000 can aldı.

Yakın tarihli bir Gallup anketi, halkın virüsle ilgili endişesinin Omicron dalgasından bu yana azaldığını gösterdi.Mart ayında, ankete katılanların yüzde 63'ü COVID-19 durumunun iyileştiğini, Ocak ayındaki yüzde 20'den bir sıçrama olduğunu ve en yüksek endişelerin yeni varyantlar ve aşılanmamış insanlar hakkında olduğunu söyledi.